• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

17 milyon hayvana prototip kulak küpesi takılabilir

11 Ocak 2019 Cuma 17:00
12
14
16
18

17 milyon hayvana prototip kulak küpesi takılabilir

   ► Bakan Pakdemirli: “Toprak varlığı 17’inci olmasına rağmen, tarımsal hasılada 7’inci olan ülke, tarımda başarılıdır”

           DUYGU GÖKSU     
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Tarım Bayramı dolayısıyla gerçekleşen “Tarımda Ege’nin 2023 Vizyonu” konulu panele katıldı. Pakdemirli, geliştirilen prototip kulak küpesini tanıtırken, proje başarılı olursa, küpenin 17 milyon hayvana takılacağını söyledi.
     Panelde açılış konuşması yapan Bakan Pakdemirli, “Üretimde verimliliği sağlamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Yakın gelecekte hep beraber göreceğiz, dünyayı doyuran ülke, dünyanın lideri olacak. Tarımı olmayan bir ülke, mutfağı olmayan bir eve benzer. İnsana , bitkiye, hayvana, çevreye duyarlı hassas tarım uygulamalarını hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

“Avrupa’da 1’inciyiz”
     Türkiye’nin tarımsal ihracat fazlası olduğunun altını çizen Pakdemirli, “Tarım bugün en çok eleştirilen konu, muhalefete bakarsak Türkiye bitmiş. Saman ithalatı yapıyor, ekmeğe, buğdaya muhtaç durumda. Her ne sebeple olursa olsun 9 bin ton saman ithalatı yapmışız, Türkiye’nin kaba yem ihtiyacı ise 66 bin ton. Yaptığımız ithalat, ihtiyacın 10 binde 1’i bile değil. Buğday, Türkiye kendi kendine yeterli 5 yıl bakarsanız 21,5 milyon ton üretimimiz var, 19 milyon tüketimimiz var. İthalat yapıyoruz, makarna, un fabrikaları boş mu kalsın? Hep beraber çözmemiz gerekenler var ama enseyi de karartmamamız lazım. Bugün, Türkiye başarılı.  Tarımsal hasılada Avrupa’da 1’inciyiz, dünyada 7’inciyiz. Toprak varlığımız olarak da dünyada 17’inci sıradayız. Toprak varlığı 17’inci olmasına rağmen dünyada 7’inci olan ülke tarımda başarılıdır” ifadelerini kullandı.

“16 yılda tarımsal destek yüzde 700 arttı”
     Son 16 yılda tarımsal desteklemelerin yüzde 700 arttığını ifade eden Pakdemirli, “Tarımsal desteklemeler 1.8 milyar TL’den 14,5 milyar TL’ye çıktı. Bunun sonucunda bitkisel üretimimiz yüzde 22, süt üretimimiz yüzde 146, kırmızı et üretimimiz yüzde 167, tavuk eti üretimimiz yüzde 200, yumurta üretimimiz yüzde 66 arttı. Su ürünleri yetiştiriciliği olan ülkelerinde de en hızlı büyüyen ülke konumundadır. Tarımsal ihracatımız 3,7 milyar dolardan 17 milyar dolara ulaştı. Önemli olan bir ülkenin tarımsal ihracatının fazla olmasıdır” açıklamalarında bulundu.

“Kenevir üretimi artacak”
     İlerleyen günlerde kenevir üretimini arttırmak için çalışmaların yapılacağını belirten Pakdemirli, bakanlık olarak şu anda 19 ilde kenevir üretimine izin verdiklerini, ticari faaliyetin arz ve talebine göre lokasyonları da büyüteceklerini, öte yandan Pakdemirli, yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemi’ne geçileceğini de belirtti.

Prototip kulak küpesi
     Geliştirilen prototip kulak küpesini tanıtan Bakan Dr. Pakdemirli, “Prototip kulak küpesini, Türkiye’deki hayvan sayısının tespitine ve hayvan sağlığının kontrolüne yönelik geliştiriyoruz. Bu projemiz başarılı olursa 17 milyon hayvana takılmasını sağlayacağız. Örneğin bir kurbanlık hayvanın tüm geçmişini öğrenme olanağına kavuşacağız” dedi.
     Programın açılışında konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da, “Tarım sektörü, Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Ülke ekonomimizdeki tarımın payı, diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında çok yüksek orandadır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Pamukta rekolte tahmini 218 bin ton
» Meyve ve sebze sektörüne 640 milyon liralık yatırım
» Üniversite-Sanayi iş birliği güçlenerek devam ediyor
» Büyük şirketlerin kredi borcuna yapılandırma
» Sanayi üretiminde yüzde 3,6 düşüş
» Teknik tekstil ihracatı 100 milyon dolara ulaştı
» İzmir Başkanlar Kurulu’ndan bölgesel kalkınmaya destek
» Çiğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Plaka basımına başladı
» Volkswagen’in Manisa yatırımı konut fiyatlarını katlayacak
» Kültürpark ‘Üretici Pazarı’ açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
  Ticaret 09.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni