• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi

15 Şubat 2020 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

   ► Türkiye’nin bugünkü ekonomik şartlarına bakıldığında eskisi gibi satışların olmadığını belirten İzmir Kuyumcular Odası’nın eski başkanı Mevlüt Özer, Afyon, Muğla, Milas ve İzmir’i kapsayacak şekilde Ege bölgesine hitap eden bir firma sahibiyim ama şu ana kadar beklediğimiz sipariş gelmedi” dedi.

     14 Şubat Sevgililer Gününe özel, altın ve pırlanta modelleri ile hazırlık yapan Kemeraltı kuyumcu çarşısı esnafını, satışlar memnun etmedi. Esnaf, İzmir ticaretinin kalbi olan Kemeraltı kuyumcular çarşısında eski hareketliliğin olmadığını, müşteri kitlesinin alışveriş merkezlerine kaydığını söyledi.

“Kuyumculuk sektöründe durumlar iyi değil”
     Hediye tercihi için kuyumcuların yolunu tutan vatandaşların, piyasa koşullarından dolayı kısıtlı bir bütçe ayırdığını kaydeden İzmir Kuyumcular Odası’nın eski başkanı ve Bahadır Kuyumculuk sahibi Mevlüt Özer, satışları değerlendirdi. Tüketim açısından güzel bir gün olduğunu kaydeden Özer, Türkiye’nin bugünkü ekonomik şartlarına bakıldığında eskisi gibi altın ve pırlanta satışlarının olmadığını görüyoruz” dedi. Özer, “Çarşıdaki dükkanlara girerseniz bir kaç insan görebilirsiniz ama eski yoğunluğu göremezsiniz.

     Ben Afyon, Muğla, Milas ve İzmir’i kapsayacak şekilde Ege bölgesine hitap eden bir firma sahibiyim ama şu ana kadar beklediğimiz sipariş gelmedi. Kuyumculuk sektöründe durumlar iyi değil fakat herşeye rağmen umudumuz var. Eskiden 14 Şubat öncesi satışlar çok iyi oluyordu. Bu sadece kuyum sektöründe değil diğer sektörlerde de geçerli idi” ifadelerini kullandı.
     Toptancı ve perakendeci olarak üretici firmalara sevgililer gününe özel ürünler sunduklarını aktaran Özer, “Her bütçeye yönelik ürünler var. Beklenen talep olmasa da gelecek seneler için yine de umudumuzu koruyacağız” diye konuştu.

“Vatandaşlar büyük alış veriş merkezlerini tercih ediyor”
     ASKA Karakaş kuyumculuk müşteri temsilcisi Ozan Kıran ise, 14 şubat öncesi kuyumcular çarşısında yoğun hareketlilik beklediğini fakat beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi. 13 yıldır bu işi yaptığını anlatan Kıran, “Ortalama alışveriş tutarı 600-700 lira değerinde değerli olmayan tektaş yüzük ile kolye gibi ürünlere talep var. Ayrıca reklamlardan da görüldüğü gibi 2 bin lira, 2 bin 500 lira değerinde pırlanta gibi ürün alışverişi yoğunlukta oluyor. Tabi bu fiyat aralığında çarşımızda satışlar oluyor fakat büyük alışveriş merkezlerinde bu rakamların daha çok üzerinde satış gerçekleşiyor. Orada çalışan arkadaşlarımız 5 bin lira, 7 bin lira civarındaki tek taş ürünlere daha çok talep olduğunu anlatıyor. Vatandaşlar kemeraltı çarşısını değil daha çok büyük alış veriş merkezlerini tercih ediyor” dedi.

“Taksitlendirme alış veriş imkanını arttıracak”
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca  (BDDK) kredi kartıyla kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresinin 4 aydan 8 aya çıkarılması ile vatandaşların alışverişinin ilerleyen sürede alış veriş imkanını daha rahatlacağını söyleyen Kıran, “Az da olsa talep var ama düşük bütçe ayrılarak ya da taksitlendirme şeklinde alışveriş ile vatandaşlar ürün alabiliyor. Vatandaşlar eğer kendilerine minimum bin lira civarında bütçe ayırmışlar ise değerli olmayan tektaş, beştaş veya kolye gibi ürünlere yöneliyorlar. Tabi daha değerli taş, pırlanta gibi ürün alacaklar ise genelde internetten ya da televizyondaki reklamlardan gördükleri 2 bin 500 lira değerinde alışveriş yapıyorlar.

     Pırlanta da genelde tek taş yüzükleri tercih ediyorlar. Hatta birçok insan evlilik teklifini 14 Şubat’a sığdırmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu düşünce ile özel gün öncesinde alışveriş bir nebze daha aktif olabiliyor” diye konuştu.
     Piyasada genelinde altın fiyatları yüksek olduğu için 14 Şubat’ta genel bir durgunluğun hakim olduğunun altını çizen Kıran, “Gelen müşterilerde özellikle bin lira üzerinde ürün talep eden olmadı. Baktığınızda altın fiyatları çok yüksek, çeyrek altın bile 500 lira oldu. Ortalama bir kolye 650-700 lira civarında. Vatandaşların alım gücü düşük dolayısıyla çarşıda beklenen hareketlilik yok” dedi.


+ Benzer Haberler
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni