• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“11 bin 552 projeye, 3,1 milyar TL hibe verdik”

14 Ekim 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“11 bin 552 projeye, 3,1 milyar TL hibe verdik”

   ► Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Ekonomik yatırımlar kapsamında; 11 bin 552 projeye, 3,1 milyar lira hibe verdik ve yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladık

           SELDA AK      
     Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte kırsal kalkınma projesi olan Akıllı Tarım Kent Projesi’ni hayata geçiriyor. Toplam 40 bin dekar alanda konumlandırılacak olan Akıllı Tarım Kentlerinin içinde bulunduracağı mekanlarla tarımda ivme kazandıracak hamleleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Proje sayesinde 400 milyon liralık ticaret hacmine ulaşılarak, 500 aile ve bin çalışan olmak üzere 3 bin kişiye kırsal şehir hayatı sunulacak.
     MÜSİAD Akıllı Tarım Kent Projesi’nin açılışına videokonferans yöntemiyle katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “MÜSİAD’ın bu yeni projesinde de iş birliğimizi aynı şekilde devam ettirecek, kırsaldaki dinamizmi hep birlikte daha çok enerjiye çevireceğiz” dedi.

“100 bin kişiye istihdam sağladık”
     Kırsal kalkınma alanında 11 bin 552 Projeye, 3,1 milyar lira hibe verdiklerini belirten Pakdemirli, “Ekonomik yatırımlar kapsamında; 11 bin 552 projeye, 3,1 milyar lira hibe verdik ve yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladık. Bu projenin uygulama süresini 2025’e kadar 5 yıl süreyle uzattık. IPARD kapsamında; bugüne kadar toplam 16 bin 569 projeye, 4,3 milyar lira hibe ödedik, 70 bin yeni istihdam sağladık. ORKÖY destekleri ile de; 2003’ten bugüne kadar, toplam 240 bin projeye 3,4 milyar lira destek verdik. TARSİM kapsamında; son 1 yılda 3,7 milyon adet tarım sigortası poliçesi ile 100 milyar liranın üzerinde tarımsal varlığı teminat altına aldık. 2,4 milyar lira prim desteği, 1,9 milyar lira hasar tazminatı ödendi. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Proje sayımızı 23 adetten, 41 adete çıkardık” dedi.

“Tarımda dijital erişimi artırmak zorundayız”
     MÜSİAD’ın Akılı Tarım Kent Projesi’nde, akıllı kelimesi önemli olduğuna vurgu yapan Pakdemirli “Bilgi ve teknolojinin en büyük avantaj olduğu günümüzde, tarımda teknoloji kullanımını ve dijital erişimi artırmak zorundayız. Geçen yıl Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 15 yıl sonra yapılan 3. Tarım Orman Şûrası’nda 50 binden fazla öneri aldık. Tüm bu fikirleri değerlendirerek 5 yıllık planlarımızı oluşturduk, 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası hazırladık. Bu kapsamda, Tarımda Dijital Dönüşüm hamlesi ve akıllı tarım uygulamaları konusunda yeni projeleri başlattık. Bu konuda gerekli tüm katkıları sağlayacağız” diye konuştu.

“3 bin kişiye kırsal şehir hayatı sunulacak”
     MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan bu proje ile 400 milyon liralık ticaret hacmine ulaşılacağını vurgulayarak, 500 aile, bin çalışan olmak üzere 3 bin kişiye kırsal şehir hayatı sunulacağını kaydetti. Türkiye’nin ihracatının yüzde 30’unun tarıma dayalı sanayicilerce gerçekleştirildiğini ifade eden Kaan, “Esasen Türkiye’ye net döviz kazandıran, yani ticaret açığı vermeyen sektörler, sadece tarım ve tarıma dayalı sanayi kategorisinde yer alıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayınlanan yeni raporuna göre, küresel  tarım-gıda ticareti, 1995’ten bu yana iki kattan fazla artarak 2018 yılında 1.5 trilyon dolara ulaştı. Bu artışta dünya toplamının üçte birinden fazlasını oluşturan gelişmekte olan ülkelerin yükselen ihracatı etkili. Yani Türkiye için avantajlı bir seyir söz konusuyken, bizler yeni projeler ve atılımlarla, Türkiye’nin tarımda yaklaşmış olduğu yukarı yönlü hareketini daha da hızlandırmayı, güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda hayata geçireceğimiz MÜSİAD Akıllı Tarım Kentler projesi tarım, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanları başta olmak üzere kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmaları ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşüm içeriyor” ifadelerine yer verdi.

5 ana başlıkta Akıllı Tarım Kentler Projesi
     MÜSİAD Kırsal Kalkınma Komitesi Başkanı Abdullah Eriş ise projenin detayları hakkında konuştu. Eriş, kendi kendine yetebilen, üreten geliştiren aynı zamanda sosyal yaşamından ödün vermeyen, doğal ve akıllı yaşam kültürünü oluşturmayı hedefleyen Akıllı Tarım Kentler Projesi’nin beş ana başlığı kapsadığını söyledi.  
     Bunlardan ilki Dijital Akıllı Tarım Üretim Sistemi. Tarımda inovatif gelişmelerin, tarımsal meteoroloji, erken uyarı sistemi, sulama ve gübreleme otomasyonları, akıllı gübre yönetimi, hassas ilaçlama, izlenebilirlik yazılımları gibi tarımsal modernizasyon uygulamalarıyla çevre, teknoloji ve inovatif ilkelerinin Akıllı Tarım Kentlerde uygulanması planlanıyor. Kurulacak ekosistemde KOBİ ölçeğinde 250 işletme kurulması hedefleniyor.
     İkinci başlık ise Ortak Akıl Üretim Ekosistemi; Kırsaldaki en büyük sorun, ortak üretim kültürünün olmayışı. Akıllı Tarım Kentlerde en önemli kriterlerin başında beraber ortak çalışabilme ve beraber üretip kazancı adil bir şekilde paylaşma olgusu amaçlanıyor. Makine parkı, düve merkezi, kesimhane, yem ve ürün siloları, hayvan bakım merkezi gibi işletmeler ortak akıl üretim ekosisteminin altında kurulacak.

     Yüksek Refah ve Yaşam Ekosistemi başlığında ise şehirde bulunan imkanlar ile kırsalda bulunan doğal yaşamı bir araya getiren ekosistem hedefleniyor. Şehirlerde aranan yüksek refah yanında kaliteli ve doğal yaşamı bir arada sunmak için müstakil ve bahçeli konutlar, eğitim kurumları, kafe ve lokantalar, AVM, spor salonu sinema ve tiyatroların da kırsalda kurulması amaçlanıyor.
     Projenin önemli ana başlıklarından bir diğeri ise Üreten ve Değiştiren Sosyal Ekosistem. Kırsalda yaşayanların kendilerini geliştirebilecek ve sosyalleşebilecek imkanları kısıtlı. Tarım Kent ile kişiler hem hobilerini yerine getirerek sosyalleşecekler hem de üretime katkı sunacaklar. Bu kapsamda el sanatları merkezi, resim ve müzik atölyeleri sürekli eğitim merkezleri kurulacak.
     Son başlık ise Ortak Akıl Yönetim Ekosistemi. Çünkü bu ekosistemin ortak akıl ve profesyoneller tarafından yönetilmesi planlanıyor.


+ Benzer Haberler
» Yeni hasta sayısı 20 Ekim’den beri 2 binin üzerinde
» İzmir Gaz’da 2021 sonu hedefi; 1,5 milyon abone
» Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını yeniden açtı
» Eylül’de 105 bin 732 taşıt trafiğe kaydoldu
» Afrika’dan ilk Otokar ARMA 8x8 siparişi
» Allianz Türkiye işbirliği yapacak startup’lar arıyor
» Aydem Enerji’nin Parla’sına Bakan ziyareti
» Tarımın geleceği; toplumların, dünyanın ve insanlığın geleceği demek
» ‘Turkcell Biz’in ilk ayında 300 binden fazla kişi GB’larını paylaştı
» Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni