• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

11 ayda 102 binden fazla siber saldırı engellendi

05 Aralık 2020 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

11 ayda 102 binden fazla siber saldırı engellendi

           SEDA GÖK      
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 11 ayda 102 binden fazla siber saldırının engellendiğini söyledi. Karaismailoğlu, siber güvenliğin sağlanmasındaki hassasiyeti ‘Yerli ve Milli’ ürünlerin geliştirilmesi ve kullanılmasına öncelik verdik” diyerek ifade etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Siber Güvenlik ve Güvenli Veri Paylaşımı Transferi” temalı “13’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı”na katıldı.  13’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, BizBize video konferans ve webinar uygulaması üzerinden gerçekleşti.
 
     Yaşanılan pandemi sürecinde, SOME İletişim Platformu üzerinden Covid-19 ile ilgili yayımlanan tehdit istihbarat raporunda, 42 adet zararlı yazılım incelemesi ve 569 adet zararlı yazılım bilgisi paylaşıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “814 adet zararlı dropper ve komuta kontrol merkezi engellenmiştir. Ülkemizi hedef alan ve engellenen siber saldırıların sayısı 2018’de 73 bin iken, 2019’da 150 bine çıkmıştır” dedi. Karaismailoğlu, 2020 yılında şu ana kadar gerçekleşen ve engellenen saldırı sayısının ise 102 bini aştığını söyledi.
 
“Siber güvenlikte ülkemizi uluslararası marka haline getireceğiz”
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bağlı kuruluşlar ile birlikte ülkeyi siber saldırı tehditlerinden koruyabilmek için titiz bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “2013-2014 ve 2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planlarını hazırladık. Yeni dönem ulusal siber güvenlik stratejimizi ülke ekonomisini geliştirmek, toplumsal yaşamı korumak, milli güvenliği sağlamak, ülkemizde güvenli biçimde işleyen bir siber ortama sahip olmak ve siber güvenlikte ülkemizi uluslararası marka haline gelmek şekilde belirledik” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye, siber güvenlikteki gayretleriyle; Avrupa’da 11. sırada
      Siber güvenliğin sağlanmasında ‘Yerli ve Milli’ ürünlerin geliştirilmesi ve kullanılmasına öncelik verildiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, bu konuda tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen KASIRGA, AVCI ve AZAD adlarındaki siber güvenlik uygulamalarının son derece başarılı olduğunun altını çizdi. Karaismailoğlu, “Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Global Siber Güvenlik Endeksi’nde, Türkiye 2019 yılında bir önceki yıla göre 23 basamak birden yükselerek, dünyada 20. sıraya çıkmıştır. Türkiye, siber güvenlikteki gayretleriyle; Avrupa’da 11. sırada yer almakta” dedi.

Pandemi döneminde bilişim sektörü yüzde 15 oranında büyüdü
     Bakan Karaismailoğlu, Pandemi etkilerinin yoğun olarak görüldüğü 2020 yılında, bilişim sektörünün yüzde 15 oranında büyüdüğüne dikkat çekti. Karaismailoğlu, “Sabit ve mobil genişbant internet kullanımında yüzde 50 oranında artış oldu. Ses ve internet trafiklerinde de yüzde 50’ye varan artış yaşandı. Fiber hat uzunluğumuz, 404 bin kilometreyi aştı. Sabit geniş bant abone sayımız, 15 milyon 300 bini geçti. 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 90’dan fazlası, son dört yılda 4.5G hizmetini kullanmaya başladı. Genişbantta abone sayısı, 78 milyon 400 bine ulaştı” bilgisini paylaştı.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı hızla azalıyor
» Çelikte ihracat hedefi; 23 milyon ton
» İklimlendirme sektörü ihracatta 5 milyar doları aşmaya odaklandı
» Anadolu Efes’e ‘Sıfır Atık’ belgesi
» E-ticaret ile birlikte iş gücü açığı da büyüyor
» Şirketler dijitalde daha aktif olmayı planlıyor
» Palandöken, “Emekliliği gelen esnaf sicil engeline takılmamalı”
» “İnsana yatırım yapmaya devam edeceğiz”
» Evde kaldık, oyunlara daha fazla para harcadık
» Enerji yatırımları için de sigorta olmazsa olmaz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni