• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

11 Amerika ülkesi İZTO’da buluştu

20 Şubat 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

11 Amerika ülkesi İZTO’da buluştu

   ► “Yeni hedefler-Yeni pazarlar” toplantısında ile karşılıklı yeni pazar fırsatları ve işbirliği imkanları görüşüldü.

           SELDA AK     
     İspanyolca ve Portekizce konuşan Güney Amerika ülkeleri ve İspanya ile Portekiz’i içine alan Ibero-America ülkelerinden 11’i İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nın konuğu oldu. Arjantin, Kosta Rika, Meksika, Portekiz, Brezilya, Uruguay, Paraguay, Küba, Ekvador, İspanya ve Venezuela gibi ülkelerden gelen büyükelçilerin katıldığı “Yeni hedefler-Yeni pazarlar” toplantısında, ülkelerinin ekonomik durumuyla ilgili bilgi vererek Türkiye ile İzmir ile geliştirilebilecek ticari ilişkiler konuşuldu.
“Yeni hedefler-Yeni pazarlar” toplantısı ile karşılıklı pazar fırsatlarını ve işbirliği imkanlarını belirlemeyi ve şehrin potansiyelini de en iyi şekilde tanıtmayı planladıklarını kaydeden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini, karşılıklı ticareti ve ortak yatırımları nasıl arttırabileceklerini görüştüklerini aktardı.

     Katılımcı 11 Ibero-America ülkesi ile Türkiye arasında yaklaşık 19 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi olduğunu açıklayan Başkan Özgener, ihracatın 10.3 milyar dolar, ithalatın ise 8.9 milyar dolar düzeyinde olduğunu söyledi. En çok ticaret gerçekleştirilen ülkelerin sırasıyla İspanya, Brezilya ve Portekiz olduğunu belirten Özgener, “İzmir’in Ibero-America ülkelerine gerçekleştirdiği ihracat rakamları ve ürün çeşitleri incelendiğinde, tüm 11 ülkeye ihracatımızın yaklaşık 780 milyon dolar civarı olduğunu görüyoruz. İzmir’den en çok ihracatı yapılan ürün grupları ise, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve mamulleri, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik/elektronik, çelik, maden ve metaller, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri ve tütün. Ancak, İzmir’in sektörel çeşitliliği ile hem ithalat hem de ihracat yönünden çok daha yüksek bir potansiyel taşıdığını belirtmek isterim” diye konuştu.

“Yüz yüze tanışmanın vaktinin geldi”
     11 ülke ile imzalanan ticaret anlaşmaları hakkında konuşan Başkan Özgener, İspanya ve Portekiz ile Avrupa Birliği çerçevesinde Gümrük Birliği anlaşması imzalandığını hatırlatarak Venezuela ile iç onay sürecinde olunduğunu, iç onay süreçlerinin tamamlanmasını müteakip anlaşmanın yürürlüğe gireceğini söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın 2020-2021 dönemi için belirlediği 17 hedef ülke arasında Brezilya, Meksika ve Şili’nin yer aldığını açıklayan Başkan Mahmut Özgener, “İşbirliği alanlarımız yalnızca ticari ve ekonomik alanda kalmamalı. Bizler özellikle Latin Amerika ile uzak coğrafyalardaki toplumlarda olsak birçok ortak noktamız var.

     Örneğin, spor özellikle de futbol, bizim en büyük ortak noktalarımızdan biri. Bir diğer ortak noktamız özellikle Latin Amerika ülkelerinde son yıllarda hızla artan Türk yapımı TV dizilerinin yayınlanması. Diziler yıllardır bize birbirimizi uzaktan da olsa tanıma şansı yarattılar. Ancak artık karşılıklı temaslarla yüz yüze tanışmanın vaktinin geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. İZTO olarak Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürüttükleri projeler kapsamında gelinlik, abiye ve damatlık alanında faaliyet gösteren 25 kişilik bir iş insanı heyeti ile beraber mayıs ayında Brezilya, Sao Paulo’ya bir ziyaret düzenlediklerini dile getiren Başkan Özgener, karşılıklı heyetlerin sayısını arttırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

“Yeni pazarlar denilse de ilişkiler eskiye dayanıyor”
     Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi ve Büyükelçi Naciye Gökçenkaya ise toplantıda yaptığı konuşmada Şili’de 4 yıl görev yaptığını aktardı. Latin Amerika’daki bazı ülkeleri ziyaret ettiğini ve izlenimlerini paylaşan Gökçenkaya, Türk dizilerinin bu ülkelerde yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Gökçenkaya, “Binbir Gece dizisinin ilk tanıtımını ben yapmıştım ve o dizi fenomen olmuştu. Latin Amerika ile ilişkilerimiz 19. yüzyılın ilk yarılarına dayanıyor. Yeni pazarlar denilse de 4 yıl boyunca ilişkilerin eskiye dayandığını gördüm.

     Osmanlı döneminde savunma alanında birtakım işbirlikleri yapılmış. Dolayısıyla burası yeni bir pazar değil, Türkiye için her defasında daha da güçlendirilecek bir alan. Türkiye’de 2003’den bu yana 6 olan büyükelçilik sayısı 16’ya çıktı. Latin Amerika ülkelerinde yeni büyükelçilikler açılıyor. Ticaret hacmimiz 9 milyar dolara çıktı. Sadece Şili ile 576 milyon dolarlık ticaret hacmimiz olduğunu biliyorum. Bu çerçevede ilişkilerin gelişmesi çok önemli” diye konuştu. Toplantının devamında katılımcı ülkelerin büyükelçileri ile Türkiye ile geliştirilebilecek ticari ilişkiler konusunda paylaşımlarda bulunuldu.


+ Benzer Haberler
» Sosyal mesafe temassız ödeme kullanımını artırdı
» Korona günlerinde obezite riskine dikkat!
» Ev ve mutfak eşyaları sektörü ‘Ekonomik Kalkan’a dahil olmak istiyor
» Girişim yatırımları yüzde 62 arttı
» Pazarlarda yeni dönem başladı
» Kira ödelemeleri haziran’dan sonra yapılabilecek
» Geliri olmayan 65 yaş üstündekiler için ‘Biz varız’
» Büyükşehir’den minibüs esnafına destek
» İZELTAŞ’tan örnek davranış
» Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını düşürdü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni