• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

1 milyon diyabetlide körlük riski

12 Kasım 2019 Salı 10:00
12
14
16
18

1 milyon diyabetlide körlük riski

   ► 11 milyon diyabet hastasının % 10’u, ağır retina hastalığı olduğu için görmelerini tamamen kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

           SEDA GÖK / ANTALYA     
     Türk Oftalmoloji Derneği 53. Ulusal Kongresi, Antalya’da gerçekleştirildi.  Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Oftalmoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ziya Kapran, “Türkiye’de 1 milyon diyabete bağlı körlük riski olan çalışan nüfus var. Bu, çevremizdeki ülkelerden yüksek bir oran” dedi.
     Diyabetin etkilediği organların başında gözün retina tabakasının geldiğini söyleyen Prof. Dr. Kapran, “11 milyon diyabet hastasının yüzde 10’u ağır retina hastalığı olduğu için görmelerini tamamen kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.
     Diyabetin göz sağlığı üzerindeki önemine dikkat çeken Prof. Dr. Kapran, “Türkiye’de maalesef şeker hastalığı patlaması var. Son 10 yılda diyabet hastası sayısı iki kat artarak Avrupa’nın da üzerine çıktı. Daha önce 7 milyon olan diyabetli sayısı 11 milyona çıktı. Özellikle 18-45 yaş arasındaki genç nüfus diyabete bağlı görme kaybı yaşıyor” diye konuştu. 

     Dünyada 300 milyon diyabet hastası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kapran, 20 yıl sonra bu sayının 1 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti. Türkiye’de diyabetin artış hızının Avrupa’nın üç katı, dünyadaki diğer ülkelerin de iki katı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Kapran, yaşam tarzındaki değişiklikler, daha az egzersiz, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler ve günün önemli bir bölümünün masa başında geçirilmesinin diyabetli hasta sayısının artmasına neden olduğunu anlattı.

     Prof. Dr. Kapran, diyabet hastalarının büyük bir bölümünün hastalıklarının farkında olmadıklarını dile getirerek, “Diyabet hastalarının yüzde 35’inin gözünde bir hastalık var. Retina bölgesinde “diyabetik retinopati” hastalığını oluşuyor. Diyabetik retinopati erken fark edilirse tedaviden olumlu sonuç alınabiliyor” diye konuştu.
     Diyabet hastalarının göz muayenelerinin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Kapran, “Bunların çoğunu tedavi edebiliyoruz. Ağır döneme getirmemek lazım. Sağlık Bakanlığı ile diyabetin azaltılmasına yönelik çalışma yürütüyoruz” dedi.

     Basın toplantısında konuşan Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. İzzet Can da erişkinlerde görülen göz hastalıklarının çocuklarda da görüldüğünü vurguladı. Prof. Dr. İzzet Can, bu hastalıkları glokom, katarakt, retinopati ve kapak düşüklükleri olarak sıraladı.
     Çocuklarda en sık görülen görme sorunlarının başında şaşılık geldiğini anlatan Prof. Dr. Can, “Şaşılığın toplumda görülme oranı yüzde 2. Bu oldukça önemli bir rakam. Şaşılıkların da 60-80 arasında alt tipi var. Bazıları sadece gözlükle bazıları ise hem gözlük hem cerrahi ile tedavi edilebiliyor. Şaşılığın önlenmesi için bütün çocukların yenidoğan döneminde mutlaka bir göz muayenesinden geçmeleri gerekiyor. Doğuştan katarakt konusu atlanırsa, aile ihmal eder doktor görmezse geri dönüşümsüz bir göz tembelliği sorunu ihtimali çok yüksektir” diye konuştu.

7-8 YAŞ KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ
     Prof. Dr. Can, çocuklarda 2 yaş döneminin, yakın görme sisteminin gelişme yaşı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
     “O dönemden önce ya da o dönemde çocuğu bir göz hekiminin görmesinde yarar var. Göz tembelliği varsa kullanılan tedaviler 10 yaşına kadar geçerli oluyor. 10 yaşından sonra çocuk maalesef sakat kalıyor. Çocuk normal görünse bile ilk 10 yaşta mutlaka bir muayeneden geçirilmesi gerekiyor. 7-8 yaş arası da köprüden önce son çıkıştır. Çocuğun bir gözü iyi, diğeri az görüyorsa aileler bunu atlıyorlar.”

     Çocuklarda uzağı görememe, miyop sorununun da genellikle 13-14 yaşlarında başlayarak ilerleme sürecine girdiğine işaret eden Prof. Dr. Can, bu konuda ailelere şu tavsiyelerde bulundu:
     “Çocuğunuzda miyop ilerlemesin istiyorsanız tabletlere, cep telefonlarına daha az baktırmalısınız. Çocuğun izleyeceği süre günde 40 dakikayı geçmemeli. Tabletlerin özellikle miyop ilerlemesinde ciddi rol oynadığı araştırmalarla da ortaya kondu. Araştırmalara göre özellikle sokakta oynayan çocuklarda miyopun da daha az ilerlediği tespit edildi.”

AİLELERE UYARI…
     Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Operatör Dr. Necdet Cinhüseyinoğlu ise konuşmasında bebeklerde kataraktın önemine dikkat çekti.  Bütün çocukların yeni doğan göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Cinhüseyinoğlu, ailelerin dikkat etmesi gereken konular hakkında şunları anlattı:
     “Aileler öncelikle bebeklerinin göz bebeklerini kontrol etmeliler. Aileler eğer iki gözün de göz bebeklerinde farklılık, bulanıklık ya da beyazlıklar görürse mutlaka en kısa zamanda bir göz hekimine müracaat etmelidir. Eğer iki taraflıya bu zaten bebek direkt bir noktaya bakamaz hale gelir. Bu yüzden zaman kaybetmeden hemen göz hekimine başvurulmalıdır.”
     Tedavi süreci hakkında da bilgi veren Cinhüseyinoğlu, “İlk üç ay içerisinde ameliyat edilmez ise bebeklerin büyüdüğünde gözleri tembel olur, uzak ve yakını iyi göremez ve gözlerindeki sallanmadan dolayı da baktıkları yere odaklanamayacağı için iyi görüş hiçbir zaman olmayacaktır” dedi.

     Kongrenin önemine vurgu yapan Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan da “Yabancı hocalarımızı da ağırladığımız kongrede geleceğimiz olarak gördüğümüz genç oftalmologlarımız kongre boyunca kendilerine tahsis edilen alanlarda yabancı misafirlerimiz ile bir araya gelerek bilimsel konuları tartıştılar” dedi.
     Öte yandan 2020’nin dünya görme yılı olacağını ifade eden Prof. Arslan, bu kapsamda kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekledi.

SOKAKTA OYNAYAN ÇOCUKTA MİYOP YAVAŞ İLERLİYOR
     “Çocuğunuzda miyop ilerlemesin istiyorsanız tabletlere, cep telefonlarına daha az baktırmalısınız. Çocuğun izleyeceği süre günde 40 dakikayı geçmemeli. Tabletlerin özellikle miyop ilerlemesinde ciddi rol oynadığı araştırmalarla da ortaya kondu. Araştırmalara göre özellikle sokakta oynayan çocuklarda miyopun da daha az ilerlediği tespit edildi.”


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi
» Yeni fuarcılık dönemine Marble İzmir vurgusu
» Bayraktar: Soğan, patates ve limon üreticisi sıkıntıda
» En güçlü pasaportlar belli oldu
» Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırıma geliyor
» SOCAR Türkiye, kimya sektöründe ihracat şampiyonu oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni